שר הרווחה הגיע לבית שמש וביקר במרכז החינוך המיוחד של 'עזרת אחים'

השר שמולי התרגש מאוד למראה ההשקעה האדירה של הארגון שהפעיל את אחת הקייטנות הבודדות בארץ לילדים בעלי צרכים מיוחדים, תחת מגבלות הקורונה המחמירות.

בזמן שמערכת החינוך כולה שבתה בתקופת החופשה הגדולה, ובעת שההגבלות המחמירות של משרד הבריאות גרמו לכך שכמעט ולא התקיימו קייטנות ברחבי הארץ, בארגון 'עזרת אחים' בבית שמש הפעילו את אחת הקייטנות הבודדות בארץ, לעשרות ילדים ובני נוער בעלי צרכים מיוחדים, במרכז החינוך המיוחד של הארגון.

הקייטנה המיוחדת, משכה אליה את תשומת הלב של כל העוסקים במלאכה. באגף הרווחה של עיריית בית שמש השתדלו לעשות הכל כדי לסייע ולאפשר את קיומה של הקייטנה, ראש העיר ד"ר עליזה בלוך נרתמה גם היא לטובת העניין, ואפילו שר הרווחה איציק שמולי, שעוסק רבות בעזרה וסיוע למוסדות החינוך המיוחד, הודיע כי ברצונו לרדת לשטח ולראות במו עיניו את 'הפלא הגדול'.

ואכן, ביום שלישי השבוע הגיע שר הרווחה לבית שמש, כאורחה המיוחד של ראש העיר ד"ר בלוך, שאף הדריכה אותו בסיור קצר בעיר המתפתחת במהירות ומכפילה את גודלה בשנים אלו, ובמרכז הביקור כמובן הקייטנה המיוחדת של 'עזרת אחים', שם קיבל את פניהם יו"ר הארגון הרב אברהם (אבריימי) קאפ, שבמשך למעלה משני עשורים מנצח במלוא המרץ על פעילות החסד הענפה והאדירה של הארגון שהקים בעשר אצבעותיו.

שר הרווחה ופמלייתו, ראש העיר ופמלייתה וכן הממונה על החינוך המיוחד עו"ד רינה הולנדר, יחד עם מנהלת אגף הרווחה בעירייה גילה רונן, התרגשו למראה הילדים והילדות המיוחדים שנהנו מפעילות חווייתית, בקייטנה המופעלת על ידי מתנדבות מסורות ויקרות, הלומדות במגמת חינוך מיוחד במיטב הסמינרים.

"כל קבוצה כזאת של ילדים מהווה קפסולה בפני עצמה", הסביר הרב קאפ. "המשמעות של קפסולה היא שהילדים לא באים בשום אופן במגע עם ילדי הקפסולה האחרת. אנחנו אוספים אותם מהבתים בטנדרים נפרדים לכל קפסולה, עם מתנדבות שמלוות אותם מהבית ועד לקייטנה, משמשות כמדריכות במהלך שעות הקייטנה ולאחר מכן מלוות את אותם ילדים בטנדרים שלנו בחזרה הביתה, והכל על טהרת ההפרדה המוחלטת בין קפסולה אחת לחברתה, כדי למנוע הדבקה שתעבור חלילה מקבוצה אחת לחברתה".

שר הרווחה התרגש כל כך לנוכח קבלת הפנים החמה לה זכה קאפ מהילדים המיוחדים שאותם הוא מכיר באופן אישי. השר אפילו התיישב על הרצפה, על יד קבוצה של ילדות מיוחדות, שוחח עימן, והקשיב להן משך שעה ארוכה כשהוא מתקשה להסתיר את התרגשותו.

את עיקר תשומת הלב תפסה שורי, נערה בעלת תסמונת דאון. היה זה לאחר שראש העיר ד"ר בלוך שאלה את אחת הילדות לשמה, והיא השיבה שקוראים לה 'חנה'. בלוך ציינה כי יש לה בת בשם זה, ובתגובה פרצה שורי החמודה בשירה "אין כמו חנה בעולם", כשעיניו של השר שמולי נצצו מהתרגשות.

חלק מהאורחים תהו כיצד מתאפשרת הפעלתו של מוסד לילדים מיוחדים בלב שכונת מגורים, ובתוך בניין שמשמש למגורים, בלי שהשכנים מביעים התנגדות לכך, כפי שקורה במקומות שונים ברבי הארץ.

את התשובה הם קיבלו במהרה, כשיצאו מהמתחם, והשכנים מהקומות העליונות שהבחינו בתכונה ובהמולה, זיהו את שר הרווחה המלווה על ידי ראש העיר, בירכו אותו על בואו ואמרו לו כי הם מרגישים זכות עצומה להתגורר בשכנותו של מוסד חשוב כל כך, העושה עבודת קודש יוצאת דופן. השר שמולי שיבח אותם על העין הטובה שהם נוהגים במוסד המיוחד, ואת הלב הרחב שלהם אל מול הילדים בעלי הצרכים המיוחדים.

"ראיתי כאן מעצמה של התנדבות ונתינה לזולת", אמר השר בסיום הביקור. "זה היה מחזה מפעים שלא אשכח במהרה. ארגון 'עזרת אחים' צריך לשמש כמודל לא רק בעיר בית שמש, אלא בארץ כולה".

ראש העיר ד"ר עליזה בלוך סיכמה את הסיור: "מרגש היה להגיע עם שר הרווחה למועדונית רווחה שמפעילה עמותת 'עזרת אחים' של הרב אברהם קאפ ולשמוע תושב קורא לשר ואומר לו שהוא גאה להיות שכן של מועדונית כזאת בעיר שלנו. השר התרגש למשמע הדברים. שמחנו היום לארח את שר הרווחה שמולי ולפרוס בפניו את פעילות אגף הרווחה בעיר. השר שמע סקירה על העיר בית שמש המהווה עיר של קהילות , על הפעילות בתקופת הגל הראשון של הקורונה ומוקד המתנדבים העירוני שנוהל על ידי הרווחה. אנחנו מנהלים קשרי עבודה מצוינים עם משרד הרווחה ואין לי ספק שאלו ימשכו לטובת הגשמת יעדי הרווחה בעיר".