דניאל קוגלר

פרטים אישיים: בן 26, נשוי למירי ואב לשתי בנות מתוקות

מקום מגורים: בית שמש הוותיקה

תפקיד בעזרת אחים: מנהל מחלקת בנים באגף לחינוך מיוחד, ורכז מועדונית כבר שלוש שנים

רגע, שנבין, לפני שהגעת לאגף, לא הייתה מחלקת בנים?

בדיוק כך. הייתה רק מחלקה שנוהל ע"י צוות בנות ונשים וממילא טופלו בנים רק עד גיל 13. היה הרבה ביקוש וצורך גדול בקהילה לתת מענה גם לבנים הגדולים אשר מגיעים לגיל 13 ואינם יכולים להמשיך במועדונית של הבנים הצעירים יותר.

אז חיפשו מנהל להרים את הפרויקט, והנה אני כאן…

פתחנו את המועדונית עם שלושה חניכים וכיום היא פועלת עם 15 חניכים. במקביל ננקטים צעדים משמעותיים להרחבת הפעילות במבנה חדש וגדול יותר, כשהמטרה המרכזית היא לאפשר קבלת חניכים נוספים, בהתאם לביקוש המתגבר.

יפה מאוד! מה כוללת היום מחלקת הבנים?

מועדונית יומיומית, מועדונית שישי, מועדונית שבת, נופשוני קיץ, קייטנות חגים וחול המועד, מועדונית ימים מיוחדים, והכי הכי חשוב שסביב זה פועל חלק גדול במחלקה "מערך מתנדבים".

וואו מתנדבים זה חשוב! מה זה נותן לבחור שמתנדב עם ילדים מיוחדים?

קודם כל המון סיפוק, המון תחושה שגם לבחור צעיר שרק התחיל את החיים כבר יש אפשרות לתרום המון לאחרים ולתת ממה שיש לו.
דבר שני "רוח התנדבות" בסייעתא דשמיא הצלחנו ליצור אווירה טובה, ורצון בקרב הצעירים בעיר שרוצים ומתחננים לבוא ולהתנדב אצלנו בלי שנצטרך לרדוף או לבקש זאת מהם.
המתנדבים ממש אוהבים לבוא, אנחנו גם מפנקים אותם עם חגיגות, ממתקים, וכמובן גם טיולים לעיתים, וגם מקפידים מאוד על מילה טובה ופרגון בכל זמן.

מה גרם לך לרצות לעבוד עם ילדים מיוחדים?

לחזור הביתה, כל יום ללא יוצא מן הכלל, אחרי שעזרת לעשרות אנשים ביום, גם לחניכים גם להורים שלהם לאחים שלהם שמקבלים טיפול טוב יותר בבית כשהנער נמצא בידיים טובות עוד כמה שעות ביום – זה הסיפוק הכי גדול בעולם!.

יש לך איזה סיפור מרגש שאירע עם החניכים משהו שחווית בעצמך?

כן, בהחלט, לא חסר.
בפורים האחרון אחד החניכים הודיע לי שהוא יביא לי משלוח מנות ביום פורים עצמו, אני כהרגלי מכיר את האמירות של החניכים ויודע שמילים לחוד ומעשים לחוד.
ביום פורים בשעה שמונה בבוקר דפיקות בדלת החניך ואביו בדלת עם משלוח מנות מרגש במיוחד.
זמן מה קודם לכן, הוא שמע אותי מספר לאשתי בטלפון שנקרע לי הסידור בתפילין ואני צריך לקנות חדש.
הצדיק אגר את המידע ובשעת מעשה הפתיע אותי עם סידור מעור עם חריטה של שמי.

איך משבר הקורונה השפיע על המועדוניות בנים?

בגל הראשון כל המועדוניות נסגרו והפעלנו מתנדבים יחד עם עיריית בית שמש לכל הילדים המיוחדים. כולם קיבלו אישורי מעבר בתקופת הסגר ללא תקלות, וסייעו להורים באופן פרטני בבתים בגינות ובפארקים.
עכשיו אנחנו עובדים כמעט כרגיל רק חזרנו עם הרבה יותר זהירות ושמירה על הכללים: חיטוי יסודי, חלוקה לקבוצות קטנות ושינוי בלו"ז היומי על מנת שלא יהיו ערבובים בין הקבוצות. זה לא קל, אבל אנחנו יודעים לעמוד באתגרים ולצלוח אותם בסייעתא דשמיא.

מה המסר הכי חשוב שאתה רוצה לומר לתושבי בית שמש על 'עזרת אחים'?

אגף חינוך מיוחד של עזרת אחים זה לא עוד מוסד לימודי בבית שמש… זה הלב של בית שמש! זה הילדים של כולנו, זה הילדים של החברה והאוכלוסייה בה אנו חיים!!!
הם לא סתם נקראים מיוחדים… הם נשמות גבוהות, והאחריות של כולנו לעזור להם ולתת להם
כי "לתת זה לקבל".